Woda toaletowa a woda perfumowana – czym się różnią?

Bez względu na płeć czy wiek – oryginalny, odpowiednio dopasowany zapach świadczy o indywidualności danej osoby, zwiększa jej pewność siebie i pozwala jej poczuć się atrakcyjnie. Warto jednak wiedzieć, czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej, oraz na którą lepiej zdecydować się podczas zakupów.

Woda toaletowa a woda perfumowana – różnice

Obydwa produkty różnią się między sobą nasyceniem zapachu. Woda perfumowana jest bardziej skoncentrowana i przez to bywa również droższa. Stężenie olejków zapachowych w takim produkcie dochodzi do 15% lub więcej, dlatego zapach jest bardzo trwały i utrzymuje się przez dłuższy czas. Z kolei woda toaletowa posiada niższe stężenie olejków, dochodzące do 10%, przez co cechuje się mniejszą trwałością i niższą ceną. Wodę perfumowaną możemy odróżnić od wody toaletowej, czytając oznaczenia na buteleczkach. W pierwszym przypadku produkt oznacza się skrótem EDP, zaś w drugim – skrótem EDT.
Który zapach lepiej więc wybrać? Wszystko zależy od preferencji. Jeśli wolimy delikatny, subtelny zarys zapachu lub zależy nam na niskiej cenie, lepiej zdecydować się na wodę toaletową. Natomiast jeśli cenimy sobie trwałość i jesteśmy w stanie wydać na nią nieco więcej pieniędzy, lepszym wyborem będzie woda perfumowana. Mimo nieco wyższej ceny wciąż jest ona tańsza niż perfumy – najmocniejsza i najtrwalsza kompozycja zapachowa, zawierająca olejki eteryczne w stężeniu dochodzącym nawet do 40%. Woda toaletowa a perfumowana to dwa zupełnie różne produkty. Każdy posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Jak dobrać zapach?

Wybór odpowiedniej wody toaletowej, wody perfumowanej lub perfum to często czasochłonna czynność. Przede wszystkim nie należy kierować się faktem, że dany produkt zachwycił nas, kiedy poczuliśmy go na kimś innym. Zapach perfum, wody toaletowej albo perfumowanej może zmieniać się w zależności od człowieka, który go używa – ponieważ koreluje z pH skóry oraz jej indywidualnymi właściwościami, dając ostatecznie nieco inne efekty. Odrobinę produktu warto przetestować na własnej skórze, najlepiej na wewnętrznej części nadgarstka. Jeśli chcemy lepiej poczuć nuty zapachowe, warto wcześniej oczyścić drogi oddechowe aromatem naturalnej kawy parzonej. Zaleca się więc tuż przed kupnem perfum czy wybranej wody zapachowej wypicie dobrej kawy, dzięki czemu znacznie lepiej ocenimy wybrane produkty.

Kolejnym ważnym aspektem jest pora dnia. Na zakupy zapachów najlepiej wybrać się przed południem, ponieważ właśnie wtedy nasz zmysł węchu jest najwrażliwszy. Później może być zbyt zmęczony, aby dokładnie rozróżnić wszystkie nuty zapachowe. Przed wyjściem do perfumerii nie warto także pryskać się własnymi perfumami, aby nie mieszały się one z tymi dostępnymi w sklepie. Zapach zawsze dobieramy według własnych preferencji oraz zależnie od pory roku. Uznaje się, że zimą i jesienią dobrze sprawdzą się nieco cięższe kompozycje zapachowe, na wiosnę poleca się lekkie, kwiatowe zapachy, zaś latem – energetyzujące i orzeźwiające. To, czy ostatecznym wyborem będą perfumy, woda toaletowa czy perfumowana, jest już kwestią indywidualnego wyboru.

Zakup perfum i wody toaletowej lub perfumowanej przez internet

Oczywiście, możemy kupić perfumy, wodę toaletową czy wodę perfumowaną przez internet. Takie zakupy mają wiele zalet, np. oszczędność czasu czy nieco niższa cena niż sklepowa – jednak nie jesteśmy w tym przypadku w stanie osobiście ocenić wybranych zapachów. To dobra opcja dla osób, które chcą zakupić użytkowane już wcześniej perfumy lub lubią niespodzianki. W perfumeriach internetowych zapachy są dokładnie opisane, z wyszczególnieniem nut: głowy, serca i bazy. Dzięki temu wiemy, czego się spodziewać po danych perfumach.

Nuta głowy to pierwszy zapach, który poczujemy tuż po otwarciu buteleczki. Jest jednak ulotny i szybko wietrzeje, przechodząc w nutę serca. To ona tworzy bukiet zapachowy i decyduje o całokształcie kompozycji, utrzymując się do 2 godzin. Nuta bazy może utrzymywać się do kilkunastu godzin i choć nie jest intensywnie wyczuwalna, stanowi podstawę całego produktu.

Jednymi z popularnych perfum kupowanych przez kobiety są Chanel Bleu De Chanel (https://rosemi.pl/sklep/chanel-bleu-de-chanel/). Nutami głowy są tutaj biały pieprz, gruszka i biała frezja, nutami serca – śliwka, gardenia i goździk, zaś nutami bazy – piżmo, wanilia, orchidea i drzewo sandałowe. Sprawia to, że na początku perfumy wydają się kwiatowo-owocowe, zaś po dłuższej chwili przechodzą w elegancję i zaskakują oryginalną głębią.

Jaki zapach wybrać na prezent?

Wiele osób zastanawia się, czy na prezent lepiej sprawdzi się woda toaletowa czy perfumowana. A może oryginalne perfumy? Jeśli jesteśmy w stanie wydać nieco więcej na, zawsze najlepiej zdecydować się na perfumy, które są unikatowe, trwałe i ekskluzywne. Dobrym wyborem będą francuskie marki lub sprawdzone, klasyczne zapachy, takie jak np. Carolina Herrera Good Girl https://rosemi.pl/sklep/carolina-herrera-good-girl/ czy linia Chanel. Jeśli jednak nie dysponujemy kwotą umożliwiającą zakup perfum, lepszym wyborem niż woda toaletowa będzie woda perfumowana.