Jak przechowywać perfumy?

Perfumy, podobnie jak wszystkie inne kosmetyki również mają swój termin przydatności oraz muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Często zdarza się bowiem, że po pewnym czasie tracą one swój kolor oraz pierwotny zapach, przez co pachną zdecydowani inaczej niż wcześniej. Niewłaściwie przechowywane perfumy, które się zepsuły, mogą także wywołać reakcję alergiczną. Warto więc dowiedzieć się, jak prawidłowo przechowywać perfumy, aby posłużyły one przez bardzo długi czas.

Co najbardziej szkodzi perfumom?

Jednym z najbardziej szkodliwych czynników jest zbyt mocne światło zarówno sztuczne, jak i naturalne. To właśnie promieniowanie w ogromnym stopniu wpływa na to, że perfumy zaczynają się psuć i całkowicie tracą swój zapach. Aby tego uniknąć, należy przechowywać je w ciemnym miejscu, do którego nie ma dostępu światła. Ogromny wpływ na trwałość ma także temperatura. Należy zadbać o to, aby flakon na perfumy przechowywany był w miejscu, w którym nie jest narażony na duże zmiany temperatury. Najlepiej, aby ciepłota otoczenia oscylowała w okolicach 20-25 stopni Celsjusza. Nie jest także dobrym pomysłem trzymanie ich w lodówce, jeśli są to zapachy, które często używamy i zabieramy ze sobą. W tak chłodnym miejscu można przechowywać jedynie te, które używane są jedynie sporadycznie i wyciągane z niej tylko na chwilę. Najlepszą zasadą, którą warto kierować się w przypadku zapachów, jest trzymanie ich w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki, a nawet okna. Złym pomysłem jest również przechowywanie flakonów w łazience, ponieważ ze względu na wysoką wilgotność powietrza kompozycja zapachowa może całkowicie się zmienić.

Na trwałość perfum wpływa również powietrze znajdujące się w ich otoczeniu. Zdecydowana większość z nich wyposażona jest w atomizery, które skutecznie zabezpieczają je przed negatywnym wpływem niektórych składników powietrza. Jeśli jednak flakonik, który zakupiliśmy, nie posiada go, warto zaopatrzyć się w atomizer na perfumy. Dzięki niemu rozpylanie zapachu jest także zdecydowanie łatwiejsze.

Nie każdy miłośnik perfum wie o tym, że negatywny wpływ na nie może mieć również nadmierny hałas oraz wstrząsy. Zdecydowanie lepiej jest więc trzymać flakonik w domu i zrezygnować z codziennego noszenia go ze sobą np. do pracy. Jeśli nie posiada on atomizera i wymaga innych form aplikacji, trzeba pamiętać również o tym, aby do flakonu nie wkładać palców oraz nie dopuścić do tego, aby powietrze dostało się do jego wnętrza. Może to bowiem powodować rozwój różnych groźnych bakterii oraz wirusów i grzybów.

Jak przechowywać perfumy we właściwy sposób?

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie trzymać perfumy, aby służyły przez długi czas i nie straciły swoich właściwości oraz trwałości. Aby uniknąć negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, najlepiej przygotować specjalne miejsce w zamykanej szafce. Zabezpieczy je to bowiem zarówno przed dostępem światła, jak i pozwoli zachować odpowiednią temperaturę. Dobrym pomysłem jest także trzymanie ich w oryginalnym kartonowym opakowaniu. Należy bezwzględnie przestrzegać także zasady mówiącej o tym, że butelka na perfumy musi być ustawiona w szafce pionowo w taki sposób, aby jej zawartość miała bezpośredni kontakt jedynie ze szklanymi elementami. Nieustanny kontakt z metalowym atomizerem może bowiem negatywnie wpłynąć na ich jakość.

Najlepszym miejscem do przechowywania perfum jest sypialnia. To właśnie w niej zazwyczaj panuje nieco niższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach w domu. Nie są one także narażone na negatywny wpływ wilgoci, jak ma to miejsce np. w łazience. Pierwszą oznaką tego, że perfumy zaczynają się psuć jest zmiana ich koloru. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z ich używania, ponieważ mogą nie tylko brudzić ubranie, ale również powodować reakcje alergiczne. Przestrzeganie powyższych zasad dotyczących właściwego przechowywanie flakonów z perfumami sprawi, że ulubione zapachy będą służyły nawet kilka lat.