Jak powstają perfumy?

Perfumy to jeden z obowiązkowych elementów wielu osób, które pragną podkreślić swoją unikatową osobowość i charyzmę. Jednak, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak przebiega produkcja Twojej ulubionej zapachowej esencji?

Jak tworzy się perfumy?

Proces produkcji perfum zazwyczaj przebiega wedle ogólnie przyjętych norm i reguł. Tylko przestrzegając konkretnego sposobu tworzenia zapachów, można uzyskać wymarzoną kompozycję eteryczną.

1. Wybranie akordu

W pierwszej kolejności zawsze ustala się akord, który będzie wiódł prym w wybranym zapachu, poprzez dostosowywanie go do wybranej grupy osób z konkretnym charakterem i potrzebami. W tej pozycji ważne jest, by pożądany zapach był uniwersalny, nie powtarzał się i przykuwał uwagę. Jednak wybrany zapach nigdy nie składa się tylko i wyłącznie z jednego składnika – to kompozycja wielu substancji o różnej trwałości sprawia, że wybrane perfumy są charakterystyczne, oddziałują na zmysły i pobudzają wyobraźnię czy emocje.

2. Kompozycja składników

Kolejnym krokiem w tworzeniu perfum jest właśnie odpowiednie dobranie składników, które będą znajdowały się w konkretnym zapachu. Najczęściej przy ich produkcji wykorzystuje się esencje naturalne, głównie roślinne, a czasem syntetycznie wytworzone jak np. piżmo. Dobór danych substancji nie może być przypadkowy, dlatego to doświadczony perfumiarz zajmuje się wyczarowywaniem idealnej, harmonijnej kompozycji. Tak naprawdę stworzenie wybitnych perfum nie musi powstawać latami – historia perfumiarska pokazała już nie raz bowiem, że połączenie ze sobą zaledwie kilku akordów, tworzy perfumy na długo zapadające w pamięć.

3. Harmonijne połączenie nut zapachowych

W punkcie pierwszym mogłeś dowiedzieć się, że na samym początku tworzenia perfum ustala się jego główny akord, które pełni ważną rolę podczas doboru składników tworzących wybraną kompozycję. Czym jest właściwie akord? To nic innego, jak rodzaj perfum np. korzenny, drzewny, kwiatowy czy świeży, który tworzy nuty zapachowe złożone np. z aromatów bergamotki, kardamonu lub jaśminu. Podczas komponowania zapachu szczególną uwagę zwraca się na ich głowę, serce oraz bazę. Głowa składa się z tych delikatnych, ulotnych aromatów, a do jej produkcji wykorzystuje się np. słodkie owoce, cytrusy czy subtelne kwiaty. Serce natomiast jest kwintesencją, składa się z tych intensywniejszych aromatów – przypraw, ziół czy kwiatów (róże, kwiaty orientalne). Baza, inaczej nuta dolna, rozwija się na końcu, ponieważ jest bardzo głęboka i trwała, dzięki np. aldehydom, piżmu, mchu czy paczuli.

4. Idealna symetria zapachów

Tak jak wcześniej zdążyłeś przeczytać, dobór zarówno składników, jak ich proporcji jest niezwykle istotny. By perfumy przykuwały uwagę i pełniły funkcję drugiej skóry, szczególną uwagę należy poświęcić na; nuty bazowe, które muszą stanowić 5-10% całości; nuty głowy to 10-40%; oraz nuty serca, dla których zarezerwowane jest pozostałe miejsce w kompozycji.

Czemu jest to takie istotne? Ponieważ właśnie od odpowiedniego doboru proporcji, można uzyskać pożądaną trwałość lub intensywność pachnideł. Np. te letnie, delikatne perfumy, składają się głównie z 40% substancji tworzących nutę głowy, a te mocniejsze, z większą ilością nut bazowych (do 40%), sprawdzą się idealnie na zmysłowy wieczór.

Zwieńczenie zapachu poprzez jego utrwalenie

Mimo że dla większości osób znalezienie idealnych składników dających wybitną i wyrafinowaną kompozycję zapachową, może być niezwykłą umiejętnością, to tak naprawdę istotnym elementem przy ich tworzeniu jest samo utrwalenie wybranego pachnidła. Jak wobec tego nadaje im się trwałość i głębię?

By perfumy były niezwykle trwałe i nie ulatniały się pod wpływem chwili, przy produkcji perfum, już na samym końcu dodaje się utrwalacze, które prócz przedłużania ich zapachu, zapobiegają rozwarstwianiu się perfum. Do utrwalania zapachów używa się najczęściej rezynoidów, waniliny, piżma czy kwasu fenylooctowego.