Dlaczego nie czuć perfum?

Na to, jak wyglądamy i jak inni nas postrzegają, wpływa bardzo dużo czynników, takich jak na przykład właściwie dobrany do okazji ubiór czy makijaż. Co więcej, innych poznajemy nie tylko za pomocą wzroku, ale również węchu. Być może brzmi to dość dziwnie, jednak zapach z pewnością zwraca naszą uwagę – zarówno ten przyjemny, jak i przykry. Jeśli zależy nam, aby wypaść jak najlepiej, zwróćmy szczególną uwagę na dobór odpowiednich perfum. Ponadto spryskanie się rano ulubionym zapachem daje naprawdę niesamowity efekt i może pobudzić nas do działania. Jednak, kiedy codziennie używamy ulubionego flakonika pachnideł, po pewnym czasie możemy zauważyć, że dużo słabiej je odczuwamy. Dlaczego czujemy ten zapach na samym początku użytkowania, a po całym dniu już nie? Oczywiście, nie jest to na pewno wina słabej jakości składników, a po prostu mały psikus ze strony naszego mózgu. Dlaczego nie czujemy zapachu swoich perfum? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego nie czuję zapachu perfum?

Po pewnym czasie codziennego użytkowania tych samych perfum możemy zauważyć, że zapach jest dużo słabszy niż na początku. Dlaczego tak się dzieje i czy może wynika to ze słabej jakości składników? Niestety, ale problem tkwi w naszym mózgu. Organizm człowieka to bardzo skomplikowana konstrukcja, w szczególności układ nerwowy, który sprawuje nad wszystkim kontrolę przez 24 godziny na dobę. Do mózgu dociera bardzo dużo różnego rodzaju bodźców, które trzeba odebrać i przesłać informację o nich dalej. Z tego powodu czasami zdarza się tak, że pewne dość często powtarzane sygnały ze świata zewnętrznego są ignorowane. Być może słyszeliście o tym, że osoby, które mieszkają w dość głośnych miejscach, po pewnym czasie przyzwyczajają się do hałasu. Dotyczy do także zmysłu wzroku. Podobnie będzie również z zapachem. Po codziennym używaniu danego zapachu dość często skarżymy się, że nie czujemy perfum na sobie. Wynika to z tak zwanej adaptacji węchowej, czyli jednego z rodzajów adaptacji sensorycznej. Proces ten ma na celu przede wszystkim chronić nasze zmysły przed tym, żeby nie stały się niewrażliwe na różne sygnały. Dzieje się tak w przypadku, gdy codziennie rano dość obficie spryskujemy się perfumami. Do naszego mózgu każdego dnia dociera bardzo silny sygnał, który po pewnym czasie zaczyna być ignorowany.

Sprawdź jak przedłużyć trwałość perfum?

Po co nasz węch ignoruje pewne zapachy?

Dzięki temu nasz zmysł jest w stanie skupić się na innych bodźcach, które mogą okazać się potencjalnie niebezpieczne. Dlaczego nie czuć perfum? Czy adaptacja węchowa to jedyny powód? Oczywiście, że nie dzieje się tak, tylko z tego względu. Istnieje również taki mechanizm jak habituacja. Termin ten opisuje się jako stopniowy zanik pewnych reakcji na stale powtarzające się sygnały ze świata zewnętrznego, w tym przypadku na powtarzający się zapach. W tym przypadku nasz mózg segreguje znane bodźce, aby skupić swoją uwagę na nowych. Właśnie z tego względu na przykład nie czujemy zapachu swojej skóry albo nie czujemy na sobie ubrań.

Ponadto oprócz tych dwóch zjawisk powodem, dla którego nie czujemy pachnideł, mogą być również stany chorobowe lub pewne dysfunkcje. Czasem wynikają one z wrodzonych lub nabytych schorzeń. Dość często osłabiony węch możemy zauważyć przy zapaleniu zatok lub skrzywionej przegrodzie nosowe. Jednak czasami takie objawy mogą wskazywać na poważne schorzenia mózgu. Należy zwrócić uwagę, czy nie rozpoznajemy tylko jednego rodzaju zapachów czy kilku. Z osłabieniem lub utratą tego zmysłu wiąże się kilka medycznych pojęć. Zdarza się również, że w trakcie naszego życia może pojawić się u nas hiposomia, czyli częściowa utrata węchu. W przypadku, gdy całkowicie zatracimy ten zmysł, mówimy o anosomii. Dość ciekawym zjawiskiem jest pseudosomia, czyli pojęcie oznaczające nic innego jak to, że nieprawidłowo rozpoznajemy pewne zapachy.

Nie czuję perfum na sobie! Co zrobić?

Dlaczego nie czujemy swoich perfum, postaraliśmy odpowiedzieć się w powyższym tekście. Jednak, co zrobić, aby przywrócić rozpoznawanie zapachów? Na samym początku zmieńmy używane perfumy. Jeśli problem leży w adaptacji węchowej i habituacji, na pewno po jakimś czasie na nowo zachwycimy się zapachem. Jeśli jednak nadal nie będziemy czuć tych pachnideł, należy udać się do laryngologa, który skieruje nas na odpowiednią diagnostykę.

Sprawdź gdzie najlepiej psikać się perfumami?